Pepperl Fuchs Capacitive sensor CBB8-18GS75-E2 8 mm flush
Achievers Automation Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : PEPPERL FUCHS
Model Number : CBB8-18GS75-E2
Place of Origin : Germany
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100pcs per month
Delivery Time : Negotiable
Packaging Details : carton
Manufacturer : PEPPERL FUCHS
Product No : CBB8-18GS75-E2
Operating voltage : 10 ... 30 V
Switching frequency : 0 ... 100 Hz
Short-circuit protection : pulsing
Voltage drop : ≤ 1.5 V
Operating current : 0 ... 100 mA
MTTFd : 343 a
Contact Now
8 mm flush
The switching distance can be set over a wide range with the potentiometer
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type PNP
Rated operating distance 1 ... 8 mm
Installation flush
Output polarity DC
Output type 3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A 0 mm
B 0 mm
C 16 mm
F 36 mm
Operating voltage 10 ... 30 V
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Voltage drop ≤ 1.5 V
Temperature drift max. 20 % at -5 ... 55 °C (23 ... 131 °F)
Operating current 0 ... 100 mA
No-load supply current ≤ 18 mA
Time delay before availability max. 300 ms
Functional safety related parameters
MTTFd 343 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Indicators/operating means
LED green Operating display
LED yellow indication switching state
Potentiometer sensitivity adjustment
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards EN IEC 60947-5-2
Approvals and certificates
UL approval cULus Listed, General Purpose
CCC approval CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type cable PUR , 2 m
Core cross section 0.34 mm2
Housing material Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face PBT
Degree of protection IP67
Dimensions
Length 75 mm
Diameter 18 mm
Product Tags:
Pepperl Fuchs capacitive sensor 8mm flush
CBB8-18GS75-E2 safety barrier sensor
flush mount capacitive proximity sensor
China Pepperl Fuchs Capacitive sensor CBB8-18GS75-E2 8 mm flush factory
Pepperl Fuchs Capacitive sensor CBB8-18GS75-E2 8 mm flush Images